Hampshire Athletics Grand Prix 2019
17 July at Basingstoke
3000 metres

All age groups from Under 15 to Senior

Race 1 (Target: 8:15)

1 Luke Prior SM Aldershot Farnham & District 8:29.43  
2 Kevin Moore SM Brighton & Hove City 8:31.18  
3 Alexander Bruce-Littlewood SM Blackheath & Bromley Harriers 8:34.56 PB
4 Bryn Smith SM Aldershot Farnham & District 8:41.89  
5 Will Brewin SM Southampton 8:43.13 PB
6 Elliot Pocock U20M Aldershot Farnham & District 8:52.47  
7 Dylan Spencer U17M Windsor Slough Eton & Hounslow 8:53.76  
8 Riccardo Rubini SM Southampton 8:57.86  
9 Sam Tyas U20M Southampton 8:58.81  
10 Joe Blacknell U20M Aldershot Farnham & District 9:00.65  
11 Matt Coffey M35 Southampton 9:01.18  
12 Shaun Smith SM Aldershot Farnham & District 9:01.30  
13 Charlie Wagstaff U17M Aldershot Farnham & District 9:04.94  
14 Callum Crook U20M City of Portsmouth 9:05.54  
15 Matt Risden SM Southampton 9:10.82  
16 Maxwell Robinson SM Oxford City 9:18.94  
17 Theo Doran U20M Aldershot Farnham & District 9:21.64  
- Matthew Bennett SM Southampton DNF  

Race 2 (Target: 8:55)

1 Ryan Martin U17M Aldershot Farnham & District 9:10.96  
2 Richard Lovejoy SM Aldershot Farnham & District 9:12.11  
3 David Coak SM Southampton 9:12.64  
4 Campbell Laird U17M Isle of Wight 9:17.36 PB
5 Liam Stone U17M Windsor Slough Eton & Hounslow 9:23.97 PB
6 William Brockman U20M Aldershot Farnham & District 9:27.16  
7 Luke Byrne M35 Swindon Harriers 9:31.92  
8 Ethan Scott U15B Windsor Slough Eton & Hounslow 9:33.36  
9 Tom Stevens SM Southampton 9:33.67  
10 Daniel Shattock U15B Aldershot Farnham & District 9:33.98  
11 James Craggs M35 Newbury 9:34.21  
12 Dominic Exworthy U17M Winchester & District 9:34.58 PB
13 Arturo Martinez de Murguia SM Reading 9:35.69  
14 Simon Dill SM Swindon Harriers 9:41.33  
15 Rudi Morrell U15B Aldershot Farnham & District 9:41.75 PB
16 Paul Gaylor M50 Aldershot Farnham & District 9:42.15  
17 James Medley U17M Winchester & District 9:44.96  
18 James Rennie U20M Reading 9:46.96  
19 Lauren Hall SW Aldershot Farnham & District 9:47.26  
20 Andrew Lewis M35 Southampton 10:09.70  

Race 3 (Target: 9:40 or 10:40)

1 Richard Sutton U17M Basingstoke & Mid Hants 9:37.32 PB
2 Ben White U15B Basingstoke & Mid Hants 10:03.31 PB
3 Olivia Martin U15G Abingdon 10:10.88  
4 Adam Duke U17M Aldershot Farnham & District 10:13.49 PB
5 Emma Stevens SW Aldershot Farnham & District 10:16.46 PB
6 Alexa King W40 Hart Road Runners 10:20.63  
7 Cordelia Parker SW Abingdon 10:21.10  
8 Mike Chambers M40 Winchester & District 10:27.11  
9 Emma Howsham SW Belgrave Harriers 10:29.66 PB
10 Neil Catchlove M40 Lordshill Road Runners 10:33.01  
11 Rob Agar M35 Lordshill Road Runners 10:36.33 PB
12 Niamh McLoughlin U17W Aldershot Farnham & District 10:36.94 PB
13 Molly Pocock SW Herne Hill Harriers 10:38.65 PB
14 Sarah Winstone SW Southampton 10:42.77 PB
15 Ruth Wallace W35 Fleet & Crookham 10:48.44 PB
16 Charlotte Ragan SW Basingstoke & Mid Hants 10:50.81 PB
17 Lauren Nichols U20W Bedford & County 10:56.89  
18 Luci Robertson U17W Newbury 10:59.12 PB
19 Aisling Dunne U17W Winchester & District 10:59.58  
20 Iysha Morris U17W Basingstoke & Mid Hants 11:05.43