Hampshire Athletics Event Calendar:
October 2019 - September 2020

October 2019

Saturday 5      
Sunday 6 10:30 Clarendon Way Marathon
also Clarendon Way Relay x4 Marathon
Salisbury to Winchester
Start: Wyvern College, Salisbury; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 6 11:00 Destination Basingstoke Phillips Half-Marathon War Memorial Park, Basingstoke
Organised by Destination Basingstoke
event website
Sunday 6 11:30 Isle of Wight Marathon Isle of Wight Community Club, 195 Park Road, Cowes, Isle of Wight, PO31 7NP
Organised by Ryde Harriers
Sunday 6 12:15 Clarendon Way Half Marathon Broughton to Winchester
Start: Broughton Village Hall; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 6 13:45 Clarendon Way Mini Farley Mount to Winchester
Start: Farley Mount Country Park (Grid Ref SU417294); Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
       
Saturday 12 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 1 of 5
King's Park, Bournemouth
Hosted by Bournemouth AC
Hampshire League information
Sunday 13 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 2 of 8
Manor Farm
Hosted by Stubbington Green Runners and Netley Abbey Runners
CC6 League website
Sunday 13 10:00 Denmead 10K Start/Finish: Kidmore Lane, Denmead, PO7 6JX
Organised by Denmead Striders
Sunday 13 10:00 Hampshire Sportshall League
Match 1 of 4
Places Leisure Eastleigh
Sportshall League information
Sunday 13 10:30 Alton 10K Downland Challenge
also 5K Lesser Challenge, and 500m and 1K races
Anstey Park, Alton (GU34 2NB)
Organised by Alton Runners
       
Saturday 19 11:00 South of England AA Cross-Country Relay Championships Linford Christie Stadium, Wormwood Scrubs, London W12 0DF
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 20 10:15 Simplyhealth Great South Run Southsea, Portsmouth
Race website
       
Saturday 26      
Sunday 27 11:00 Southern Cross Country League
Race 1 of 6
Pamber Forest, near Basingstoke
Hosted by Basingstoke & Mid Hants AC
Southern Cross Country League website

November 2019

Saturday 2   ECCA National Cross-Country Relay Championships Berry Hill Park, Mansfield
Organised by the English Cross Country Association
Sunday 3 09:30 Hayling 10 mile Road Race
HRRL Race 3 of 12
Hayling Community Centre, Station Road, Hayling Island, PO11 0HB
Organised by Havant AC
HRRL website
Sunday 3 10:00 New Forest Stinger
5 Mile and 10 Mile Races
Ocknell Caravan Park and Camp Site (SO43 7HH) (TBC)
Organised by Totton Running Club
Sunday 3 11:45 Wessex Cross Country League
Race 2 of 4
Lytchett Minster School
Wessex Cross Country League website
       
Saturday 9 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 2 of 5
Sparsholt College, Winchester
Hosted by Winchester & District AC
Hampshire League information
Saturday 9   ESAA Schools Cross-Country Cup
Regional Finals
TBA
ESAA Cross-Country Cup information
Sunday 10 10:00 Hampshire Sportshall League
Match 2 of 4
Places Leisure Eastleigh
Sportshall League information
Sunday 10 11:00 Southern Cross Country League
Race 2 of 6
TBA
Hosted by Portsmouth Joggers
Southern Cross Country League website
       
Saturday 16      
Sunday 17 10:00 Gosport Half Marathon
HRRL Race 4 of 12
Bay House School, Gomer Lane, Gosport, PO12 2QP
Organised by Gosport Road Runners
event website
HRRL website
       
Saturday 23      
Sunday 24 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 3 of 8
Dibden Inclosure, Dibden Purlieu
Hosted by Hardley Runners
CC6 League website
Sunday 24 12:00 Wessex Cross Country League
Race 3 of 4
Aldon Park, near Yeovil
Wessex Cross Country League website
Tuesday 26 14:00 Hampshire Inter-Schools Cross-Country Championships St Swithun's School, Winchester
       
Saturday 30 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 3 of 5
Wellesley Woodlands, Aldershot
Hosted by Aldershot, Farnham & District AC
Hampshire League information

December 2019

Sunday 1 11:00 Victory 5 miles
HRRL Race 5 of 12
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
HRRL website
       
Saturday 7 11:00 South of England AA Masters and Inter-Counties Championships Horspath, Oxford
Organised by South of England Athletic Association
event information
Saturday 7   ESAA Schools Cross-Country Cup Final Mount St Mary's College, Spinkhill, Derbyshire
ESAA Cross-Country Cup information
Sunday 8 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 4 of 8
Janesmoor Pond, Stoney Cross
Hosted by Lordshill Road Runners and Wessex Road Runners
CC6 League website
Sunday 8 11:00 Southern Cross Country League
Race 3 of 6
The Bourne Woods, Farnham
Hosted by Farnham Runners
Southern Cross Country League website
       
Saturday 14      
Sunday 15 12:00 Wessex Cross Country League
Race 4 of 4
Canford School
Wessex Cross Country League website
       
Saturday 21      
Sunday 22      
Friday 27 10:30 Pub to Pub Charity Road Race and Walk (approx. 7.4 miles) Ship & Bell, Horndean to Red Lion, Chalton and back
Start: Blendworth Hall, Blendworth Lane, Horndean
Organised by Portsmouth Joggers
       
Saturday 28      
Sunday 29 11:00 Southern Cross Country League
Race 4 of 6
Lord Wandsworth College
Hosted by Hart Road Runners
Southern Cross Country League website

January 2020

Saturday 4 10:15 Hampshire Cross-Country Championships Fairthorne Manor, Curdridge
event information
Sunday 5 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 5 of 8
Badger Farm, Winchester
Hosted by Winchester & District AC, Southampton AC and Solent Running Sisters
CC6 League website
       
Saturday 11 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 4 of 5
Prospect Park
Hosted by Reading AC
Hampshire League information
Sunday 12 10:00 Stubbington 10K
HRRL Race 6 of 12
Stubbington
Organised by Stubbington Green Runners & AC
HRRL website
       
Saturday 18 11:00 Hampshire Schools Cross-Country Championships Southampton Sports Centre
Sunday 19 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 6 of 8
Kings Garn Gutter Inclosure, Stoney Cross
Hosted by Romsey Road Runners, Halterworth Harriers and Southampton Tri Club
CC6 League website
Sunday 19 11:00 Southern Cross Country League
Race 5 of 6
Chawton Park
Hosted by Alton Runners
Southern Cross Country League website
       
Saturday 25 11:00 South of England AA Cross-Country Championships Parliament Hill, London
Organised by South of England Athletic Association
event information
Sunday 26 09:00 Romsey 5 miles Broadlands Estate, Romsey
event website
Sunday 26 13:00 Hampshire Sportshall League
Match 3 of 4
Hart Leisure Centre, Fleet *** Please note change of venue ***
Sportshall League information

February 2020

Saturday 1 12:30 South-East Schools' Inter-County Cross-Country Championships Writtle University College, Chelmsford, Essex
Sunday 2 11:00 Ryde 10 miles
HRRL Race 7 of 12
Ryde Rowing Club
Organised by Ryde Harriers
HRRL website
       
Saturday 8 12:00 Alton Sports Hampshire Cross-Country League
Race 5 of 5
Popham Airfield
Hosted by Basingstoke & Mid Hants AC
Hampshire League information
Sunday 9 11:00 Southern Cross Country League
Race 6 of 6
Alice Holt
Southern Cross Country League website
       
Saturday 15      
Sunday 16 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 7 of 8
Ashurst Campsite, New Forest
Hosted by Totton RC
CC6 League website
Sunday 16 10:30 Bramley 20 miles Bramley Primary School, RG26 5AH
Organised by Reading Roadrunners
Sunday 16 10:30 Bramley 10 miles Bramley Primary School, RG26 5AH
Organised by Reading Roadrunners
     
Saturday 22 11:00 ECCA National Cross-Country Championships Wollaton Park, Nottingham
Organised by the English Cross Country Association
Sunday 23 08:30 Winchester 10K Start: Winchester Guildhall; Finish: North Walls Recreation Centre
event website
       
Saturday 29      

March 2020

Sunday 1 10:00 Essex 20 mile Championships
including Inter-Counties Road Race
King Edmund School, Shires Way, Rochford, Essex
Organised by Essex County AA
Sunday 1 13:00 Hampshire Sportshall League
Match 4 of 4
Havant Leisure Centre
Sportshall League information
Thursday 5 12:00 HSAA U13/U14 Cross-Country Championships
with Years 5/6
Down Grange, Basingstoke
       
Saturday 7 11:00 UK CAU Inter-Counties Cross Country Championships Prestwold Hall, Loughborough
UKCAU website
event details
Sunday 8 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 8 of 8
Wilverley, New Forest
Hosted by New Forest Runners , Lymington Triathlon Club and Lymington Athletes
CC6 League website
       
Saturday 14   ESAA Schools' Cross-Country Championships Sefton Park, Liverpool
ESAA website
Sunday 15 10:30 Fleet Pre-London Half Marathon Calthorpe Park, Fleet
Organised by Fleet & Crookham AC
Fleet Half Marathon website
       
Saturday 21   South-East Schools' U13/U14 Inter-Counties Cross-Country Championships Somerhill, Tonbridge, Kent
hosted by Kent Schools AA
Saturday 21   SIAB Cross-Country International Championships TBA
ESAA website
Sunday 22 09:00 Hendy Eastleigh 10K Fleming Park, Eastleigh
Organised by Running Mania
Eastleigh 10K website
Sunday 22 10:30 Sportshall Fun in Athletics
South-East Regional Final
(Under 11)
The Triangle Leisure Centre, Burgess Hill, West Sussex
National Sportshall information
Sunday 22 12:00 SEAA 6/12 Stage Road Relay Championships
including U15/U17 5K Championships
Milton Keynes
Organised by South of England AA
event details
Sunday 22 14:30 Sportshall South-East Regional Final
(Under 13 and Under 15)
The Triangle Leisure Centre, Burgess Hill, West Sussex
National Sportshall information
       
Saturday 28      
Sunday 29 10:00 Salisbury 10 miles
HRRL Race 8 of 12
Salisbury Five Rivers Leisure Centre (SP1 3NR)
Organised by City of Salisbury ARC
HRRL website

April 2020

Saturday 4 10:30 Basingstoke Young Athletes Graded Open Track & Field Meeting Down Grange, Basingstoke
Organised by Basingstoke & Mid Hants AC
entry form
Sunday 5 12:00 Spring Open Track & Field Meeting Mountbatten Centre, Portsmouth
Organised by City of Portsmouth AC
event website
Sunday 5 14:00 Combe Gibbet to Overton 16 miles Race HQ: Recreation Centre, Overton (transport to start leaves at 12:45)
Organised by Overton Harriers & AC
       
Friday 10 10:00 Guernsey Festival Good Friday 5km Footes Lane, Guernsey
Organised by Guernsey AC
festival website
Saturday 11   Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
Saturday 11 10:30 Guernsey Festival Keith Falla Memorial 4.75 miles Lucksall, L'Ancresse Common ("The Full Course")
Organised by Guernsey AC
festival website
Saturday 11 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 1 of 3
Hillingdon
Saturday 11 15:00 Newport to Ryde (7 miles) Start at Methodist Church Hall, Quay Street, Newport PO30 5BA, finish at Ryde High School, Ryde PO33 3LN
Organised by Ryde Harriers
Sunday 12 10:30 Guernsey Festival Cross-Country Relay (4 x 1 mile) Stonecrusher/L'Ancresse East
Organised by Guernsey AC
festival website
Monday 13 09:30 Guernsey Festival Easter Monday 10km Grandes Rocques - Northside (Quayside)
Organised by Guernsey AC
festival website
Monday 13 12:00 West Wight Three Hills (8 miles, 900 feet ascent approx.) West Wight Sports Centre, Freshwater PO40 9XH
Organised by Ryde Harriers
       
Saturday 18   Sportshall Under 13s' and Under 15s' UK Finals English Institute of Sport, Sheffield
National Sportshall information
Sunday 19 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 1 of 4
Various venues, including Winchester: Winchester & District v. Marlborough Junior v. Poole Runners v. Aldershot, Farnham & District v. Newbury v. Bournemouth v. Weymouth
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 19 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 1 of 4
Various venues, including Southampton (Division 2B): Southampton v. Chichester Runners v. Guildford & Godalming v. Holland Sports/Reigate Priory v. Kingston & Polytechnic Harriers v. Team Dorset
UK Youth Development League website
Wednesday 22 19:00 RR10 League
Race 1 of 12
Royal Victoria Country Park, Netley
Hosted by Itchen Spitfires RC
RR10 League website
       
Saturday 25 12:00 Southern Athletics League
Match 1 of 5
Various venues (none in Hampshire)
Southern Athletics League website
Sunday 26 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 1 of 4
Basingstoke: Basingstoke & Mid Hants v. Isle of Wight v. Dorchester v. Poole AC v. Wimborne v. New Forest Junior
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Monday 27 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 1 of 4
Portsmouth
Hosted by City of Portsmouth AC and Havant AC
Hampshire Vets League website
Wednesday 29 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 1 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website

May 2020

Saturday 2   National Athletics League
Match 1 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Saturday 2 11:00 Hurstbourne Tarrant 5 (5 mile multi-terrain race) plus 2K Children's Fun Run Start: Hurstbourne Tarrant Community Centre, SP11 0AX
event website
Sunday 3   National Athletics League
Match 1 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Sunday 3 10:30 Alton 10 miles
HRRL Race 9 of 12
Eggars School, London Road, Holybourne, Alton GU34 4EQ
Organised by Alton Runners
HRRL website
Sunday 3 10:30 Houghton Trail Event Houghton Village Hall, Houghton, SO20 6LP
in aid of Houghton All Saints Church and Village Hall
event website
Sunday 3 11:00 Fordingbridge Fire Station 10K
'Silver Jubilee' 25th Anniversary Event
Normandy Way, Fordingbridge to Fordingbridge Fire Station
Organised by Fordingbridge Fire Station
Fordingbridge Fire Station website
Wednesday 6 19:00 RR10 League
Race 2 of 12
Stoney Cross
Hosted by Totton RC
RR10 League website
       
Friday 8 09:15 Hampshire Athletics Multi-Event Championships Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Friday 8 10:00 Hampshire Athletics QuadKids Championships Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Friday 8 11:00 Hampshire Athletics May Day Miles and 3000 metres Races Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Saturday 9      
Sunday 10 10:00 Lymington Lifeboat 10K
also Children's Fun Runs
Woodside Park, Ridgeway Lane, Lymington, SO41 8FP
Organised by RNLI Lymington and Lymington Athletes
event website
Sunday 10 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 1 of 3
Guildford
Wednesday 13 11:00 ESAA Track & Field Cup
Round 1
Portsmouth (TBC)
ESAA Track & Field Cup information
Wednesday 13 17:30 Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
       
Saturday 16 11:30 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 1 of 4
Various venues, including Portsmouth (Division 2C): Chichester Runners v. Havant v. East Grinstead v. Reigate Priory v. Sutton & District v. Worthing & District Harriers
UK Youth Development League website
Sunday 17 10:00 Hook 10K and 10 mile Road Races
also 2.5 mile Fun Run
Hartlett's Park, Ravenscroft, Hook
Hook Fun Run and Road Race website
Sunday 17 10:00 Netley 10K
HRRL Race 10 of 12
Royal Victoria Country Park, Netley
Organised by Southampton AC
HRRL website
Sunday 17 11:00/
12:00
Southern Athletics League
Match 2 of 5
Various venues, including Andover (Division 2W): Newbury v. Newquay & Par v. Kingston & Polytechnic Harriers v. Belgrave Harriers; also Portsmouth (Division 2W): City of Portsmouth v. Epsom & Ewell Harriers v. Oxford City v. South London Harriers; also Winchester (Division 3S - double fixture): Winchester & District v. Lewes & Haywards Heath v. Holland Sports/Dorking & Mole Valley/Reigate Priory v. Swindon Harriers v. Exeter Harriers; plus Team Kennet v. Team Dorset v. Walton v. Havant v. City of Plymouth/Erme Valley/Tavistock
Southern Athletics League website
Monday 18 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 2 of 4
Winchester
Hosted by Winchester & District AC and Southampton AC
Hampshire Vets League website
Wednesday 20 19:30 RR10 League
Race 3 of 12
Wilverley Inclosure
Hosted by New Forest Runners
RR10 League website
Thursday 21 13:00 Hampshire Schools Combined Events Championships Andover
       
Saturday 23      
Sunday 24 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 2 of 4
Various venues, including Winchester (Division 1A): City of Portsmouth/Winchester & District v. Bournemouth/New Forest Junior/City of Salisbury v. Brighton & Hove City v. Harrow/Dacorum v. Hillingdon v. South Bucks; also Southampton (Division 2B): Southampton v. Chichester Runners v. Guildford & Godalming v. Holland Sports/Reigate Priory v. Kingston & Polytechnic Harriers v. Team Dorset
UK Youth Development League website
Wednesday 27 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 2 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       
Saturday 30 10:00 Hampshire Athletics Track & Field Championships
(Day 1)
Mountbatten Centre, Portsmouth
event details
Sunday 31 09:30 Hampshire Athletics Track & Field Championships
(Day 2)
Mountbatten Centre, Portsmouth
event details

June 2020

Tuesday 2 12:00 ESAA Track & Field Cup
Regional B Final
Exeter
ESAA Track & Field Cup information
Wednesday 3 12:00 ESAA Track & Field Cup
Regional B Final
Basingstoke
ESAA Track & Field Cup information
Wednesday 3 19:30 RR10 League
Race 4 of 12
Cadland Estate, Blackfield
Hosted by Hardley Runners
RR10 League website
       
Saturday 6 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 2 of 4
Various venues, including Winchester (Division 1C): Winchester & District v. Bournemouth/New Forest Junior v. Camberley & District v. City of Portsmouth v. Guildford & Godalming v. Horsham Blue Star Harriers v. Windsor, Slough, Eton & Hounslow
UK Youth Development League website
Sunday 7 10:00 Braishfield Beer Race 5 miles Braishfield Cricket Field, Braishfield, Romsey *** ENTRIES CLOSED ***
Organised by Romsey Road Runners
Sunday 7 10:00 Purbrook Ladies 5 miles Purbrook Heath Pavilion, Purbrook, Waterlooville, PO7 5RU
Organised by Portsmouth Joggers
Sunday 7 11:00 Brading 10K Smallbrook Stadium, Ryde PO33 4BH
Organised by Ryde Harriers
Sunday 7 12:00 Southern Athletics League
Match 3 of 5
Various venues, including Aldershot (Division 2W): Aldershot, Farnham & District v. Oxford City v. Yeovil Olympiads v. Belgrave Harriers; also Basingstoke (Division 2W): Basingstoke & Mid Hants v. Hercules Wimbledon v. South London Harriers v. Newbury
Southern Athletics League website
Wednesday 10 12:00 ESAA Track & Field Cup
Regional A Final
Millfield
ESAA Track & Field Cup information
Wednesday 10 19:30 RR10 League
Race 5 of 12
Fleming Park
Hosted by Southampton AC and Solent Running Sisters
RR10 League website
       
Saturday 13 10:00 Hampshire Schools AA Track & Field Championships Portsmouth
Saturday 13   National Athletics League
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Sunday 14   National Athletics League
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Sunday 14 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 2 of 4
Various venues, including Andover: Andover & Overton v. Dorchester v. Southampton v. Team Kennet v. Poole AC v. Camberley & District; also Aldershot: Aldershot, Farnham & District v. Woking v. Swindon Harriers v. Fleet & Crookham v. Winchester & District v. Waverley Harriers
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Monday 15 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 3 of 4
Down Grange, Basingstoke (TBC)
Hosted by Basingstoke & Mid Hants AC
Hampshire Vets League website
Wednesday 17 17:30 Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
Wednesday 17 19:30 RR10 League
Race 6 of 12
Ampfield Wood/Hursley
Hosted by Halterworth Harriers and Wessex Road Runners
RR10 League website
       
Saturday 20 10:00/
10:15
South Downs Half Marathon
plus 10K Trail Run at 10:30
Start and Finish: Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
Organised by 2:09 Events
event website
Saturday 20 10:30 South-East Schools Inter-Counties Track & Field Championships Surrey (venue TBC)
hosted by Surrey Schools AA
Sunday 21 09:00 The Hampshire Hoppit
(Marathon and Half Marathon (starts 10:00) trail races)
Race HQ: Kingsclere Stables, Kingsclere
Organised by Basingstoke & Mid Hants AC
event website
Sunday 21 10:00 Alresford 10K
HRRL Race 11 of 12
Alrebury Park, Alresford
Organised by Rotary Club of Alresford
event website
HRRL website
Sunday 21 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 21 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Wednesday 24 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 3 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       
Saturday 27 10:00 South of England AA Under 20 and Senior Track & Field Championships Day 1 venue TBC
Organised by the South of England Athletic Association
Saturday 27 10:00 English Schools Combined Events SE Regional Round
Day 1 of 2
Hertfordshire (venue TBC)
ESAA Combined Events information
Saturday 27 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 2 of 3
TBA
Sunday 28 10:00 South of England AA Under 20 and Senior Track & Field Championships Day 2 venue TBC
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 28 10:00 English Schools Combined Events SE Regional Round
Day 2 of 2
Hertfordshire (venue TBC)
ESAA Combined Events information
Sunday 28 10:30 Lordshill 10K
HRRL Race 12 of 12
Ordnance Survey, Adanac Park, Southampton
Organised by Lordshill Road Runners
HRRL website
Sunday 28 10:30 Sway Carnival 5 miles Wilverley Inclosure
Organised by Sway Village Carnival Committee
Sunday 28 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 3 of 4
Various venues, including Portsmouth: City of Portsmouth v. Waverley Harriers v. Newbury v. Andover & Overton v.Fleet & Crookham v. Southampton
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 28 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 2 of 3
TBA

July 2020

Wednesday 1 19:30 RR10 League
Race 7 of 12
Manor Farm Country Park
Hosted by Hedge End RC
RR10 League website
       
Saturday 4   National Athletics League
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Saturday 4   ESAA Track & Field Cup
Final
Bedford
ESAA Track & Field Cup information
Sunday 5   National Athletics League
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Sunday 5 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 5 11:00 New Forest 10 miles
also , 1 and 3 mile Fun Runs
New Park Farm, Brockenhurst
Organised by New Forest Runners
Race website
Monday 6 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 4 of 4
Aldershot
Hosted by Aldershot, Farnham & District AC
Hampshire Vets League website
Tuesday 7 12:00 Hampshire Schools Under 13/14 Track & Field Championships Southampton
Wednesday 8 19:30 RR10 League
Race 8 of 12
Sparsholt College
Hosted by Winchester & District AC
RR10 League website
       
Friday 10 10:00 ESAA Track & Field Championships
Day 1 of 2
Manchester
Organised by the English Schools' Athletic Association
event information
Saturday 11 10:00 ESAA Track & Field Championships
Day 2 of 2
Manchester
Organised by the English Schools' Athletic Association
event information
Saturday 11 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 3 of 3
Basingstoke
Sunday 12 09:00 Wyvern 10K Wyvern Technical College, Fair Oak, near Eastleigh
Organised by Wyvern College and Hedge End Running Club
Race website
Sunday 12 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 4 of 4
Various venues, including Winchester: Winchester & District v. Poole AC v. Camberley & District v. Bournemouth v. New Forest Junior v. Poole Runners; also Aldershot: Aldershot, Farnham & District v. Isle of Wight v. Waverley Harriers v. Fleet & Crookham v. Woking v. Andover & Overton
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 12 11:00/
12:00
Southern Athletics League
Match 4 of 5
Various venues, including Portsmouth (Division 3S - double fixture): Chichester Runners v. City of Plymouth/Erme Valley/Tavistock v. Team Kennet v. Lewes & Haywards Heath v. Winchester & District; plus Havant v. Swindon Harriers v. Horsham Blue Star Harriers v. Worthing & District Harriers v. Team Dorset
Southern Athletics League website
Wednesday 15 17:30 Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
Wednesday 15 19:30 RR10 League
Race 9 of 12
Itchen Valley Country Park
Hosted by Lordshill Road Runners
RR10 League website
       
Saturday 18   Inter-Counties Track & Field Championships Day 1 of 2 Bedford
UKCAU website
event information
Saturday 18 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Saturday 18   SIAB Track & Field International Championships Derby
ESAA website
Sunday 19   Inter-Counties Track & Field Championships Day 2 of 2 Bedford
UKCAU website
event information
Sunday 19 10:00 8-Counties Under 17 Inter-Counties Crawley, Sussex
hosted by Sussex AA
event information
Sunday 19 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Wednesday 22 17:00 Hampshire Athletics Grand Prix Down Grange, Basingstoke
event information
Wednesday 22 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 4 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       
Saturday 25   South of England AA Combined Events Championships Day 1 Horspath, Oxford
Organised by the South of England Athletic Association
Saturday 25 13:00 Derek Crookes Under 13 Inter-Counties Match Kingsmeadow Stadium, Kingston-upon-Thames, Surrey
Organised by Surrey County AA
event information
event website
Sunday 26   South of England AA Combined Events Championships Day 2 Horspath, Oxford
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 26 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Wednesday 29 19:30 RR10 League
Race 10 of 12
Janesmoor Pond, Stoney Cross
Hosted by Romsey Road Runners
RR10 League website

August 2020

Saturday 1   National Athletics League
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Sunday 2   National Athletics League
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wednesday 5 19:00 RR10 League
Race 11 of 12
Manor Farm Country Park
Hosted by Stubbington Green Runners & AC
RR10 League website
       
Saturday 8 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Sunday 9      
       
Saturday 15 10:00 South of England AA Under 13, Under 15 and Under 17 Track & Field Championships Day 1 of 2
Kingsmeadow Stadium, Kingston
Organised by the South of England Athletic Association
Saturday 15 11:00/
12:00
Southern Athletics League
Match 5 of 5
Various venues, including Southampton (Division 1): Southampton v. Thames Valley Harriers v. City of Salisbury v. Chelmsford; also Aldershot (Division 2W): Aldershot, Farnham & District v. Hercules Wimbledon v. Newquay & Par v. Epsom & Ewell Harriers; also Basingstoke (Division 2W): Basingstoke & Mid Hants v. Kingston & Polytechnic Harriers v. City of Portsmouth v. Yeovil Olympiads; also Winchester (Division 3S - double fixture): Winchester & District v. Worthing Harriers v. Walton v. City of Plymouth/Erme Valley/Tavistock v. Lewes & Haywards Heath; plus Havant v. Chichester Runners v. Team Dorset v. Exeter Harriers v. Horsham Blue Star Harriers
Southern Athletics League website
Sunday 16 10:00 South of England AA Under 13, Under 15 and Under 17 Track & Field Championships Day 2 of 2
Kingsmeadow Stadium, Kingston
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 16 11:30 Isle of Wight Half Marathon Ryde Rowing Club, Ryde PO33 1ND
Organised by Ryde Harriers
Wednesday 19 19:00 RR10 League
Race 12 of 12
IBM Hursley Park
Hosted by Eastleigh RC
RR10 League website
       
Saturday 22      
Sunday 23 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 3 of 3
Guildford
Wednesday 26 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 5 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       
Saturday 29      
Sunday 30 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Finals Day
Reading

September 2020

Wednesday 2 17:30 Hampshire Athletics
mini Grand Prix
Down Grange, Basingstoke
event information
       
Saturday 5 10:00 South of England AA Under 20 and Under 15 Inter-Counties Championships Horspath, Oxford
Organised by the South of England Athletic Association
event information
Saturday 5   UK Youth Development League
LAG (U13/U15) Final
Regional Athletics Centre, Sportcity, Manchester
UK Youth Development League website
Sunday 6   UK Youth Development League
UAG (U17/U20) Final
Regional Athletics Centre, Sportcity, Manchester
UK Youth Development League website
Sunday 6 14:00 Overton 5 miles Recreation Centre, Bridge Street, Overton
Organised by Overton Harriers & AC
       
Saturday 12 11:00 St Boniface Fell
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 1 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (3.8km, 235m ascent, FRA class AS)
Series incorporates the SEAA Fell Running Championships
Organised by Ryde Harriers
Saturday 12 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Finals Day
Eton
Saturday 12 15:00 Ventnor Horseshoe
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 2 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (12km, 443m ascent, FRA class BM)
Organised by Ryde Harriers
Sunday 13   New Forest Marathon New Park Farm Showground, Brockenhurst, SO42 7QH
New Forest Marathon website
Sunday 13   New Forest Half Marathon
also 10K and 5K races
New Park Farm Showground, Brockenhurst, SO42 7QH
New Forest Marathon website
Sunday 13 10:30 Wroxall Round
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 3 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (21km, 487m ascent, FRA class CL)
Organised by Ryde Harriers
       
Saturday 19      
Sunday 20 12:30 Butser Hill Challenge
(approx. 5 miles; Grade B Short Course)
Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
also Junior Races (approx. 1 to 3 km) from 09:50 to 11:30
event website
Sunday 20   SEAA 6/4/3 Stage Road Relay Championships venue TBC
Organised by South of England AA
event details
       
Saturday 26 09:00 Basingstoke Speed Decathlon and Combined Events Down Grange, Basingstoke
Organised by Basingstoke & Mid Hants AC
event website
Sunday 27      

October 2020 (selected events)

Sunday 4 10:30 Clarendon Way Marathon
also Clarendon Way Relay x4 Marathon
Salisbury to Winchester
Start: Wyvern College, Salisbury; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 4 11:00 Destination Basingstoke Phillips Half-Marathon War Memorial Park, Basingstoke
Organised by Destination Basingstoke
event website
Sunday 4 11:30 Isle of Wight Marathon Isle of Wight Community Club, 195 Park Road, Cowes, Isle of Wight, PO31 7NP
Organised by Ryde Harriers
Sunday 4 12:15 Clarendon Way Half Marathon Broughton to Winchester
Start: Broughton Village Hall; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 4 13:45 Clarendon Way Mini Farley Mount to Winchester
Start: Farley Mount Country Park (Grid Ref SU417294); Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 18 10:15 Simplyhealth Great South Run Southsea, Portsmouth
Race website