Surrey County AA logo

Sat nav info

Postcode: KT1 3PB

Timetable

Download timetable (PDF)

8-Counties Senior Inter-Counties Match
Sunday 2 July 2017
Kingsmeadow Stadium, Kingston, Surrey

This is an invitation match between the following counties: Essex, Hampshire, Hertfordshire, Kent, Middlesex, Oxfordshire, Surrey and Sussex. The participating counties host the fixture in rotation.

Results

Full results courtesy of Surrey County AA:

Men's results Women's results

Results on the Power of 10 website

Location

In 2017 the match was hosted by Surrey County AA at Kingsmeadow Stadium, Kingston-upon-Thames.

Kingsmeadow Stadium is off the A2043 Kingston Road between the centre of Kingston-upon-Thames, reached via the M3 and A308, and New Malden, reached by the A3. Its postcode is KT1 3PB.

Map of Kingsmeadow

Team news

Senior Men

100mScott Barker (U20, Andover)Jim Davies (Southampton)
Non-Scoring- 
200m--
400mScott Barker (U20, Andover)-
800mTom Bowerman (Aldershot, Farnham & D)Tom Walker (City of Portsmouth)
1500mMatthew Gordon (Havant)Jim Davies (Southampton)
5000mZack Lahlal (City of Portsmouth)Richard Waldron (Southampton)
 Matt Coffey (Southampton) 
3000m S'chaseAbdi Mahamed (Southampton)Calum Upton (Winchester & District)
110m Hurdles--
400m HurdlesSean Adams (Southampton)-
3000m Walk--
 - 
High JumpGlen Foster (U20, Winchester & District)Charlie Button (U20, Isle of Wight)
Pole VaultTom Farres (U20, City of Portsmouth)Charlie Maw (Winchester & District)
Long JumpJoshua Goble (U20, Winchester & District)James Glynn (U20, Bournemouth)
Triple JumpJoshua Goble (U20, Winchester & District)Joshua Nash (U20, Southampton)
ShotJoshua Kelly (Havant)Graham Lay (Southampton)
DiscusMatthew Callaway (U20, Southampton)-
HammerAlex Fitzpatrick (Havant)-
JavelinJoe Parker (U20, Aldershot, Farnham & D)David Brice (Aldershot, Farnham & D)
4x100m Relaytba
4x400m Relaytba

Senior Women

100mGrace Jacobs (U20, Aldershot, F. & D)India Leon (U20, Winchester & District)
Non-ScoringJane Blackbourn (U20, Winchester & D.) 
200mGrace Jacobs (U20, Aldershot, F. & D)India Leon (U20, Winchester & District)
400mRosie Upton (Winchester & District)-
800mRosie Upton (Winchester & District)Sarah Kingston (Southampton)
1500mRhiannon Dunlop (City of Portsmouth)Maisie Grice (U20, Aldershot, F. & D)
3000mJen Elkins (Southampton)Ellie Monks (Southampton)
2000m S'chase--
100m HurdlesHannah Haugvik (Basingstoke & M.H.)-
400m Hurdles--
3000m WalkSue Davies (Aldershot, Farnham & D)Abigail Jennings (U20, Aldershot, F. & D)
High JumpHannah Haugvik (Basingstoke & M.H.)Sarah Kingston (Southampton)
Pole VaultLaura Edwards (Southampton)Claudia Cubbage (City of Portsmouth)
Long Jump--
Triple JumpVictoria Mould (Southampton)Kamela Monks (St Mary's Richmond)
ShotRos Stansbury (Crawley)Claudia Cubbage (City of Portsmouth)
DiscusHeather Cubbage (U17, City of Portsm'th)Lucy Dalton (U20, Aldershot, F. & D)
HammerRos Stansbury (Crawley)Cerys Thomas (U17, City of Portsmouth)
JavelinHeather Mballa (Winchester & District)Maisie Grice (U20, Aldershot, F. & D)
4x100m RelayIndia Lee, Hannah Haugvik, Grace Jacobs, Jane Blackbourn
4x400m RelayMaisie Grice, Sarah Kingston, Rosie Upton, Rhiannon Dunlop

Timetable

This is the confirmed timetable, which is the same as the draft timetable that was published earlier:

Download timetable (as PDF)

TrackField
11:303000m Walk*Men & Women10:00HammerMen
12:15400m HurdlesMen10:00Pole VaultWomen
12:30400m HurdlesWomen11:00High JumpMen
12:45100mWomen11:00Long JumpMen
12:55100mMen11:30HammerWomen
 100m (n/s)Men & Women12:45Long JumpWomen
13:05800mWomen12:45JavelinMen
13:20800mMen13:00Pole VaultMen
13:355000m*Men14:00DiscusWomen
14:05100m HurdlesWomen14:00Triple JumpMen
14:153000m*Women14:30High JumpWomen
14:35110m HurdlesMen15:15DiscusMen
14:55400mWomen15:30ShotWomen
15:05400mMen15:45Triple JumpWomen
15:15200mWomen16:30JavelinWomen
15:25200mMen16:30ShotMen
15:401500mWomen 
15:501500mMen 
16:053000m S'chaseMen 
16:254x100m RelayWomen 
16:354x100m RelayMen 
16:452000m S'chaseWomen 
17:054x400m RelayWomen 
17:154x400m RelayMen 

*Three athletes per county allowed. The third athlete to wear a number. The first two finishers to score.

Up to and including 800m, separate A and B races will be run. 1500m and above will be run as one race. A and B placings will be determined according to race finish positions.

Non scoring 100m races are included.

Field Events

Other than High Jump and Pole Vault, athletes will be permitted 3 trials. The 6 athletes with the best performances will be permitted 3 further trials.

The A and B places will be determined according to the best performances.

Scoring

A String:16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9
B String:8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1
Relays:16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9

Download timetable (as PDF)

Previous years' results

Venue and Date Senior Men Senior Women
Portsmouth, 12 August 2007 6th 1st
Kingsmeadow, 10 August 2008 absent 6th
Chelmsford, 9 August 2009 6th 7th
Ashford (Kent), 15 August 2010 5th 7th
Hemel Hempstead, 17 July 2011 6th 7th
No competition in 2012    
Abingdon, 21 July 2013 absent 5th=
Mile End, London E14, 13 July 2014 6th 7th
K2 Crawley, 12 July 2015 6th 5th
Basingstoke, 10 July 2016 6th 5th