Hampshire Athletics Event Calendar:
January - December 2014

January 2014

Saturday 4 10:30 Saucony Hampshire
Cross-Country Championships
Fleming Park, Eastleigh
Hosted by Eastleigh RC
event information
Sunday 5 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 5 of 7
Dibden Inclosure, Dibden Purlieu
Hosted by Hardley Runners
CC6 League website
       
Saturday 11 12:00 Destination Basingstoke Hampshire League
Race 4 of 5
King's Park, Bournemouth
Hosted by Bournemouth AC
Hampshire League information
Sunday 12   South of England AA Pentathlon and Individual Championships Lee Valley Athletics Centre, Edmonton, London, N9 0AR
event information
Sunday 12 12:30 Sportshall Fun in Athletics
South-East Regional Final
Olympos, Burgess Hill, West Sussex
National Sportshall information
       
Saturday 18 10:00 South of England AA Indoor Championships
Day 1 of 2
Lee Valley Athletics Centre, Edmonton, London, N9 0AR
Organised by South of England Athletic Association
event information
Saturday 18 11:00 Hampshire Schools' Senior Cross-Country Championships Fleming Park, Eastleigh   EVENT CANCELLED
Sunday 19 10:00 South of England AA Indoor Championships
Day 2 of 2
Lee Valley Athletics Centre, Edmonton, London, N9 0AR
Organised by South of England Athletic Association
event information
Sunday 19 10:00 Stubbington 10K
HRRL Race 6 of 12
Stubbington
Organised by Stubbington Green Runners & AC
HRRL website
       
Saturday 25 11:00 South of England AA Cross-Country Championships Parliament Hill Fields, London
Organised by South of England Athletic Association
event information
Sunday 26 10:00 Romsey 5 miles Broadlands Estate, Romsey (Race HQ: Crosfield Hall, Romsey)
Organised by Concept Sport
Sunday 26 11:00 Southern Cross Country League
Race 5 of 6
Manor Farm Country Park
Formerly the Todays Runner Winter League, Hampshire Division
Hosted by
Stubbington Green Runners & AC
Southern Cross Country League website
Sunday 26 13:00 Hampshire Sportshall League
Match 3 of 4
Mountbatten Centre, Portsmouth
Sportshall League information

February 2014

Saturday 1 13:00 South-East Schools' Inter-Counties Cross-Country Championships Southampton Sports Centre
Sunday 2 11:00 Ryde 10 miles
HRRL Race 7 of 12
Ryde Rowing Club
Organised by Ryde Harriers
HRRL website
       
Saturday 8 12:00 Destination Basingstoke Hampshire League
Race 5 of 5
Hudson's Field, Salisbury
Hosted by City of Salisbury A.R.C.
Hampshire League information
Sunday 9 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 6 of 7
Denny Wood CANCELLED
Hosted by Totton RC
CC6 League website
       
Saturday 15      
Sunday 16 10:30 Bramley 20 miles Bramley Primary School, RG26 5AH
Organised by Reading Roadrunners
Sunday 16 10:30 Bramley 10 miles Bramley Primary School, RG26 5AH
Organised by Reading Roadrunners
       
Saturday 22 11:00 ECCA National Cross-Country Championships Wollaton Park, Nottingham
Organised by the English Cross Country Association
Sunday 23 10:30 Winchester 10K River Park Leisure Centre, Winchester
Organised by Concept Sport
Sunday 23 12:30 Sportshall South-East Regional Final
(Under 13 and Under 15)
Olympos, Burgess Hill, West Sussex
National Sportshall information

March 2014

Saturday 1      
Sunday 2 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 7 of 7
Wilverley
Hosted by New Forest Runners and Lymington Triathlon Club
CC6 League website
Sunday 2 11:00 Southern Cross Country League
Race 6 of 6
Staunton Country Park, near Havant
Formerly the Todays Runner Winter League, Hampshire Division
Hosted by
Denmead Striders
Southern Cross Country League website
Friday 7 14:00 Aldershot & District Schools' Junior Cross-Country Championships Aldershot Park, Aldershot
       
Saturday 8 11:05 UK CAU Inter-Counties Cross Country Championships Cofton Park, Birmingham
UKCAU website
Sunday 9 10:30 Meon Valley Plod (21 miles) Clanfield Scout Hall (PO8 0RE)
Organised by Portsmouth Joggers
Sunday 9 10:30 Salisbury 10 miles
(Wiltshire)
HRRL Race 8 of 12
Salisbury Leisure Centre, Butts Road, Salisbury
Organised by City of Salisbury A.R.C.
HRRL website
       
Saturday 15   English Schools Cross-Country Championships Donington Park, Leicestershire
Organised by the English Schools' Athletic Association
event information
Sunday 16 09:30 Exbury Gardens 10K Exbury Gardens, near Beaulieu
Organised by Hardley Runners
Sunday 16 10:30 Fleet Pre-London Half Marathon Calthorpe Park, Fleet
Organised by Fleet & Crookham AC
Fleet Half Marathon website
Sunday 16 11:45 Hampshire Sportshall League
Match 4 of 4
Fleming Park Leisure Centre, Eastleigh
Sportshall League information
Tuesday 18 14:00 Hampshire Schools' U13/U14 Cross-Country Championships Anstey Park, Alton
       
Saturday 22   SIAB Cross-Country Championships Canon Slade School, Bolton
Sunday 23 10:00 Eastleigh 10K
HRRL Race 9 of 12
Fleming Park Leisure Centre, Eastleigh
Organised by Southampton AC
Eastleigh 10K website
HRRL website
     
Saturday 29   South-East Schools U13/14 Inter-County Cross-Country Championships Highlands Park, Chelmsford, Essex
Sunday 30 14:00 Combe Gibbet to Overton 16 miles Race HQ: Recreation Centre, Overton (transport to start leaves at 12:45)
Organised by Overton Harriers & AC

April 2014

Saturday 5 12:30 Sportshall Under 13s' UK Final Sportcity, Manchester
National Sportshall information
Sunday 6 12:30 Sportshall Under 15s' UK Final Sportcity, Manchester
National Sportshall information
       
Saturday 12 09:30 Havant AC Open Track & Field Meeting Mountbatten Centre, Portsmouth
Organised by Havant AC
Sunday 13 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 1 of 4
Various venues, including Southampton: Southampton v. Woking v. Weymouth v. Wimborne v. MADJA v. New Forest Junior
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
       
Friday 18 10:30 Guernsey Festival Good Friday 10K Rovers Athletic Club, Port Soif, Guernsey
Organised by Guernsey Island AAC
festival website
Saturday 19 11:00 Guernsey Festival Keith Falla Memorial 4.75 miles Les Ammareurs, L'Ancresse Common ("The Full Course")
Organised by Guernsey Island AAC
festival website
Saturday 19 12:00 Southern Athletics League
Match 1 of 5
Various venues, including Andover (Division 2S): Andover/Overton Harriers v. Team Dorset v. Woking v. Worthing & District
Southern Athletics League website
Saturday 19 15:00 Newport to Ryde (7 miles) Start at Newport Guildhall, finish at Ryde High School
Organised by Ryde Harriers
Sunday 20 10:30 Guernsey Festival Stonecrusher 4x2 mile Cross-Country Team Relay L'Ancresse Common ("The Stonecrusher Course")
Organised by Guernsey Island AAC
festival website
Monday 21 09:00 Guernsey Festival Easter Monday Half Marathon Albert Pier, St Peter Port
Organised by Guernsey Island AAC
festival website
Monday 21 12:00 West Wight Three Hills (8 miles, 900 feet ascent approx.) West Wight Sports Centre, Freshwater
Organised by Ryde Harriers
Wednesday 23 19:00 RR10 League
Race 1 of 10
Royal Victoria Country Park, Netley
Hosted by Southampton AC and Halterworth Harriers
RR10 League website
       
Saturday 26      
Sunday 27 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 1 of 4
Various venues, including Southampton (Division South 1): Southampton v. Aldershot, Farnham & District v. Bournemouth/Poole Runners/New Forest Junior v. Brighton & Hove City v. Camberley & District/Woking v. Crawley
UK Youth Development League website
Sunday 27 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 1 of 4
Various venues, including Winchester: Winchester & District v. Slough Juniors v. Fleet & Crookham v. Team Kennet v. City of Portsmouth v. Bournemouth; also Basingstoke: Basingstoke & Mid Hants v. Andover v. Oxford City v. Isle of Wight v. City of Salisbury v. New Forest Runners/Overton Harriers
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Monday 28 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hants & Surrey Division - Match 1 of 4
Mountbatten Centre, Portsmouth
Hosted by City of Portsmouth AC and Havant AC
Hants & Surrey website
Wednesday 30 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 1 of 5
Hilsea Lido, London Road, Portsmouth, PO2 9RP
Organised by City of Portsmouth AC
event website

May 2014

Saturday 3 11:00/
11:30
UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 1 of 4
Various venues, including Southampton (Division Premier 1): Southampton v. Blackheath & Bromley Harriers v. Enfield & Haringey v. Herne Hill Harriers v. Reading v. Tonbridge; also Portsmouth (Division South 2): City of Portsmouth v. Aldershot, Farnham & District v. Bournemouth/Poole Runners/New Forest Junior v. Chichester Runners v. Guildford & Godalming v. Havant v. Horsham Blue Star Harriers v. Lewes
UK Youth Development League website
Saturday 3 12:00 Southern Men's Track & Field League
Match 1 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Men's Track & Field League website
Sunday 4 10:30 Alton 10 miles
HRRL Race 10 of 12
Eggars School, London Road, Holybourne, Alton
Organised by Alton Runners
HRRL website
Sunday 4 11:00 Fordingbridge Fire Station 10K Fordingbridge
Organised by Fordingbridge Fire Station
Fordingbridge Fire Station website
Monday 5 09:15 Saucony Hampshire Athletics Multi-Event Championships Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Monday 5 10:00 Saucony Hampshire Quadkids Championships Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Monday 5 11:00 Saucony Hampshire May Day Miles and 3000 metres Races Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Wednesday 7 19:15 RR10 League
Race 2 of 10
Stoney Cross
Hosted by Totton RC
RR10 League website
       
Saturday 10 11:00/
12:30
British Athletics League
Match 1 of 4
Various venues, including Basingstoke (National 2): Basingstoke & Mid Hants v. Bristol & West v. Derby v. Harrow v. Kingston & Polytechnic Harriers v. Notts v. Southampton v. Southend
British Athletics League website
Saturday 10 11:00/
12:00
UK Women's Athletics League
Match 1 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Sunday 11 10:00 Andover Young Athletes Meeting Charlton Sports & Leisure Centre, Andover
Organised by Andover AC
Sunday 11 10:00 Lymington Lifeboat 10K
also Children's Fun Runs
Woodside Park, Ridgeway Lane, Lymington, SO41 8FP
Organised by RNLI Lymington and Lymington Triathlon Club
event website
Sunday 11 10:30 Alton 10 miles Eggars School, London Road, Holybourne, Alton
Organised by Alton Runners
Sunday 11 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 1 of 3
Hillingdon Stadium, Uxbridge
Sunday 11 12:00 UK Women's Athletics League
Match 1 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Monday 12 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hants & Surrey Division - Match 2 of 4
Winchester Sports Stadium
Hosted by Winchester & District AC
Hants & Surrey website
       
Saturday 17 12:00 Southern Athletics League
Match 2 of 5
Various venues, including Aldershot (Division 3S): Aldershot, Farnham & District v. Eastbourne Rovers v. North Devon v. Hastings v. Medway Park Phoenix v. Invicta East Kent; also Portsmouth (Division 3S): Havant v. Chichester Runners v. Team Kennet v. Lewes/Haywards Heath Harriers v. Sutton & District; also Winchester (Division 3S): Winchester & District v. Horsham Blue Star Harriers v. East Grinstead v. Yeovil Olympiads v. Poole Runners
Southern Athletics League website
Saturday 17 12:00 Southern Men's Track & Field League
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Men's Track & Field League website
Saturday 17 12:00 Southern Women's Track & Field League
Match 1 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Women's Track & Field League website
Sunday 18 10:30 Run in the Park 10K
HRRL Race 11 of 12
Royal Victoria Country Park, Netley
Organised by Southampton AC
HRRL website
Sunday 18 11:00 Hook Fun Run and 10 mile Road Race Hook School
Hook Fun Run and Road Race website
Sunday 18 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 1 of 3
Bracknell
Wednesday 21 19:30 RR10 League
Race 3 of 10
Wilverley Plain, Sway
Hosted by New Forest Runners
RR10 League website
Thursday 22   Hampshire Schools Pentathlon Championships Winchester Sports Stadium
       
Saturday 24 10:00 Saucony Hampshire Track & Field Championships
(Day 1)
Mountbatten Centre, Portsmouth
event details
Sunday 25 09:30 Saucony Hampshire Track & Field Championships
(Day 2)
Mountbatten Centre, Portsmouth
event details
Sunday 25 11:00 Ropley 10K St Peter's Church, Ropley
Event website
Wednesday 28 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 2 of 5
Hilsea Lido, London Road, Portsmouth, PO2 9RP
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       
Saturday 31 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website

June 2014

Sunday 1 10:00 Purbrook Ladies 5 miles Purbrook Heath Pavilion, Purbrook, Waterlooville, PO7 5RU
Organised by Portsmouth Joggers
Sunday 1 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Wednesday 4 19:30 RR10 League
Race 4 of 10
Recreation Ground, Blackfield
Hosted by Hardley Runners
RR10 League website
       
Saturday 7 11:00/
12:30/
13:00
British Athletics League
Match 2 of 4
Various venues, including Southampton (National 2): Southampton v. Basingstoke & Mid Hants v. Bristol & West v. Derby v. Harrow v. Kingston & Polytechnic Harriers v. Notts v. Southend
British Athletics League website
Saturday 7 11:00 UK Women's Athletics League
Match 2 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Saturday 7 12:00 Southern Women's Track & Field League
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Women's Track & Field League website
Sunday 8 10:30 Braishfield Beer Race 5 miles Braishfield Village Hall, Braishfield, Romsey
Organised by Romsey Road Runners
Sunday 8 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 2 of 4
Various venues, including Andover: Andover v. City of Portsmouth v. Newbury v. Winchester & District v. City of Salisbury v. Fleet & Crookham
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 8 11:00 D-Day 10K
HRRL Race 12 of 12
Mountbatten Centre, Portsmouth
Organised by City of Portsmouth AC
HRRL website
Sunday 8 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 2 of 3
Spectrum Stadium, Guildford
Sunday 8 12:00 UK Women's Athletics League
Match 2 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Monday 9 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hants & Surrey Division - Match 3 of 4
Basingstoke
Hosted by Basingstoke & Mid Hants AC
Hants & Surrey website
Wednesday 11 19:30 RR10 League
Race 5 of 10
Fairthorne Manor, Botley
Hosted by Stubbington Green Runners & AC
RR10 League website
Wednesday 11 19:30 Hayling Billy 5 miles Hayling Billy Leisure Trail, West Town, Hayling Island
Organised by Victory AC
       
Saturday 14 10:00 South of England AA Under 20 and Senior Track & Field Championships Day 1 Crystal Palace
Organised by the South of England Athletic Association
Saturday 14 11:00 Hampshire Schools AA Track & Field Championships Mountbatten Centre, Portsmouth
Sunday 15 10:00 Alresford 10K Alrebury Park, Alresford
Organised by Rotary Club of Alresford
event website
Sunday 15 10:00 South of England AA Under 20 and Senior Track & Field Championships Day 2 Crystal Palace
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 15 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
       
Friday 20 10:00 Hampshire Schools AA Year 5&6 QuadKids Championships Aldershot
Friday 20 14:00 Hampshire Schools AA Track Knockout Final Aldershot
Saturday 21 09:00 South Downs Marathon and Marathon Relay Slindon College to Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
(Transport to start leaves finish between 07:00 and 07:45)
Organised by 2:09 Events
Marathon website and Marathon Relay website
Saturday 21 10:00 South Downs Half Marathon
plus 5K Fun Run
Start and Finish: Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
Organised by 2:09 Events
event website
Saturday 21   South-East Schools Inter-Counties Championships K2 Stadium, Crawley
hosted by Sussex Schools AA
Saturday 21 12:00 Southern Athletics League
Match 3 of 5
Various venues, including Southampton (Division 1): Southampton v. Blackheath & Bromley Harriers v. Stevenage & North Herts v. Chelmsford; also Portsmouth (Division 3S): Chichester Runners v. Poole Runners v. Bournemouth v. East Grinstead v. Eastbourne Rovers
Southern Athletics League website
Saturday 21 12:00 Southern Men's Track & Field League
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Men's Track & Field League website
Sunday 22 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 3 of 4
Various venues, including Winchester (Division South 1): Winchester & District v. Ashford/Thanet v. Bracknell v. Brighton & Hove City v. Camberley & District v. Kingston & Polytechnic Harriers
UK Youth Development League website
Sunday 22 12:00 Southern Athletics League
Match 3 of 5
Various venues (none in Hampshire)
Southern Athletics League website
Sunday 22 12:00 Southern Men's Track & Field League
Match 3 of 4
Various venues, including Victory Stadium, Portsmouth (Division 1W): Royal Navy v. Windsor, Slough, Eton & Hounslow v. Cornwall v. Guildford & Godalming v. Fleet & Crookham v. Reading
Southern Men's Track & Field League website
Wednesday 25 19:15 Summer Cross Country (5 miles approx.) Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
Organised by Portsmouth Joggers
Wednesday 25 19:30 RR10 League
Race 6 of 10
Manor Farm Country Park
Hosted by Southampton Running Sisters and Hedge End RC
RR10 League website
       
Saturday 28   English Schools Combined Events Regional Round
Day 1 of 2
Lee Valley
ESAA website
Sunday 29   English Schools Combined Events Regional Round
Day 2 of 2
Lee Valley
ESAA website
Sunday 29 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Sunday 29 10:30 Lordshill 10K Ordnance Survey, Adanac Park, Southampton
Organised by Lordshill Road Runners
Sunday 29 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 3 of 4
Various venues, including Sandown: Isle of Wight v. Marlborough & District v. New Forest Runners/Overton Harriers v. Weymouth St Pauls v. City of Portsmouth v. Winchester & District
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 29 11:00 Brading 10K Smallbrook Stadium, Ryde
Organised by Ryde Harriers

July 2014

Wednesday 2 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 3 of 5
Hilsea Lido, London Road, Portsmouth, PO2 9RP
Organised by City of Portsmouth AC
event website
Saturday 5 11:30/
12:30/
13:00
British Athletics League
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
British Athletics League website
Saturday 5 12:00 UK Women's Athletics League
Match 3 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Sunday 6 10:30 Sway Carnival 5 miles
Race 1 of Runningtree Series of 5
Wilverley Plain Car Park
Organised by The Runningtree
Sunday 6 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 6 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 2 of 3
Spectrum Stadium, Guildford
Sunday 6 12:00 UK Women's Athletics League
Match 3 of 3
Various venues, including Portsmouth (Division 2): City of Portsmouth v. Bristol & West v. Cardiff v. Havering v. Herne Hill Harriers v. Marshall Milton Keynes v. Newham & Essex Beagles v. Reading
UK Women's Athletics League website
Monday 7 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hants & Surrey Division - Match 4 of 4
Winchester Sports Stadium
Hosted by Aldershot, Farnham & District AC
Hants & Surrey website
Wednesday 9 19:30 RR10 League
Race 7 of 10
Marwell Zoo
Hosted by Eastleigh RC
RR10 League website
       
Friday 11 10:00 ESAA Track & Field Championships
Day 1 of 2
Alexander Stadium, Birmingham
Organised by the English Schools' Athletic Association
event information
Saturday 12 10:00 ESAA Track & Field Championships
Day 2 of 2
Alexander Stadium, Birmingham
Organised by the English Schools' Athletic Association
event information
Saturday 12 12:00 Southern Athletics League
Match 4 of 5
Various venues, including Basingstoke (Division 1): Basingstoke & Mid Hants v. Havering v. Walton v. Stevenage & North Herts; also Aldershot (Division 3S): Aldershot, Farnham & District v. Team Kennet v. Poole Runners v. City of Salisbury v. City of Plymouth/Erme Valley/Tavistock v. East Grinstead
Southern Athletics League website
Saturday 12 12:00 Southern Men's Track & Field League
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Men's Track & Field League website
Saturday 12 12:00 Southern Women's Track & Field League
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Women's Track & Field League website
Sunday 13   South of England AA Relays & Open Events tbc
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 13 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 13 11:15 New Forest 10 miles
also , 1 and 3 mile Fun Runs
New Park Farm, Brockenhurst
Organised by New Forest Runners
Race website
Sunday 13   8-Counties Senior Inter-Counties Mile End Stadium, London E14
hosted by Middlesex County AA
Tuesday 15   Hampshire Schools Under 13/14 Track & Field Championships Down Grange, Basingstoke
Wednesday 16 17:00 Saucony Hampshire Grand Prix Down Grange, Basingstoke
event website
       
Saturday 19   South of England AA Combined Events Championships Day 1 Bedford
Organised by the South of England Athletic Association
Saturday 19   SIAB Track & Field Championships Cardiff
ESAA website
Saturday 19 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Sunday 20   South of England AA Combined Events Championships Day 2 Bedford
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 20 10:30 8-Counties Under 17 Inter-Counties Mountbatten Stadium, Portsmouth
Sunday 20 10:00 Stansted Park "Slog" Half Marathon Trail race
Stansted House, Rowlands Castle
Organised by Portsmouth Joggers
Sunday 20 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 4 of 4
Various venues, including Portsmouth: City of Portsmouth v. Isle of Wight v. Southampton v. New Forest Runners/Overton Harriers v. Basingstoke & Mid Hants v. Weymouth St Pauls; also Andover: Andover v. City of Salisbury v. Poole Runners v. Woking v. Team Kennet v. Slough Juniors; also Aldershot: Aldershot, Farnham & District v. Winchester & District v. Newbury v. Fleet & Crookham v. New Forest Junior v. Oxford City
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Wednesday 23 19:30 RR10 League
Race 8 of 10
Janesmoor Pond, Stoney Cross
Hosted by Wessex Road Runners and Romsey Road Runners
RR10 League website
       
Saturday 26 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 4 of 4
Various venues, including Winchester (Division South 2b): Winchester & District v. Chichester Runners v. City of Portsmouth v. Dorking & Mole Valley v. Ealing, Southall & Middlesex v. Havant/Isle of Wight v. Hillingdon v. Team Dorset
UK Youth Development League website
Sunday 27 13:00 Derek Crookes Under 13 Inter-Counties Match Kingsmeadow Stadium, Kingston-upon-Thames, Surrey
Organised by Surrey County AA
event website
Wednesday 30 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 4 of 5
Hilsea Lido, London Road, Portsmouth, PO2 9RP
Organised by City of Portsmouth AC
event website

August 2014

Saturday 2 12:00 Southern Men's Track & Field League
Playoff and Promotion/Relegation Matches
Windsor
Southern Men's Track & Field League website
Saturday 2 12:00 Southern Athletics League
Match 5 of 5
Various venues, including Portsmouth (Division 1): City of Portsmouth v. Nene Valley Harriers v. Southampton v. Havering; also Winchester (Division 3S): Winchester & District v. Holland Sports v. Eastbourne Rovers v. Team Kennet v. Medway Park Phoenix
Southern Athletics League website
Sunday 3 10:00 South of England AA Under 20 and Under 15 Inter-Counties Championships Allianz Park (Barnet Copthall)
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 3 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 3 of 3
Aldershot
Wednesday 6 19:15 RR10 League
Race 9 of 10
Itchen Valley Country Park, West End, Southampton
Hosted by Lordshill Road Runners
RR10 League website
       
Saturday 9 11:30/
12:30/
13:00
British Athletics League
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
British Athletics League website
Saturday 9 12:00 Southern Women's Track & Field League
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Southern Women's Track & Field League website
Sunday 10 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 3 of 3
Aldershot
       
Saturday 16 10:00 South of England AA Under 17 and Under 15 Track & Field Championships Day 1 of 2
Crystal Palace
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 17 10:00 South of England AA Under 17 and Under 15 Track & Field Championships Day 2 of 2
Crystal Palace
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 17 11:00 Isle of Wight Half Marathon Ryde Rowing Club, Ryde
Organised by Ryde Harriers
Wednesday 20 19:15 RR10 League
Race 10 of 10
IBM Hursley Park
Hosted by Winchester & District AC
RR10 League website
       
Saturday 23   Inter-Counties Track & Field Championships Day 1 of 2 Bedford
UKCAU website
Sunday 24   Inter-Counties Track & Field Championships Day 2 of 2 Bedford
UKCAU website
Wednesday 27 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 5 of 5
Hilsea Lido, London Road, Portsmouth, PO2 9RP
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       

September 2014

Saturday 6   UK Youth Development League
U13/U15 Final
Alexander Stadium, Birmingham
UK Youth Development League website
Sunday 7 10:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Finals
Julie Rose Stadium, Ashford, Kent
Hants & Surrey website
Sunday 7   UK Youth Development League
U17/U20 Final
Alexander Stadium, Birmingham
UK Youth Development League website
Sunday 7 14:00 Overton 5 miles NOTE CHANGE OF DAY FROM SATURDAY TO SUNDAY
Recreation Centre, Bridge Street, Overton
Organised by Overton Harriers & AC
       
Saturday 13   British Athletics League
Qualifier
Moorways Stadium, Derby
British Athletics League website
Saturday 13 10:00 Havant AC Graded Track & Field meeting Mountbatten Centre, Portsmouth
organised by Havant AC
entry form
Saturday 13 11:00 St Boniface Fell
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 1 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (3.8km, 235m ascent, FRA class AS)
Organised by Ryde Harriers
Saturday 13 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Trophy and Plate Finals
Palmer Park, Reading
Saturday 13 15:00 Ventnor Horseshoe
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 2 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (12km, 443m ascent, FRA class BM)
Organised by Ryde Harriers
Sunday 14 10:30 Wroxall Round
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 3 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (21km, 487m ascent, FRA class CL)
Organised by Ryde Harriers
Sunday 14 11:00 Victory 5 miles
also Run for Fun 10K (also starts 11:00)
Mountbatten Centre, Portsmouth
Organised by City of Portsmouth AC
Sunday 14 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Trophy and Plate Finals
Basingstoke
       
Saturday 20   English Schools Combined Events and Race Walking Championships
Day 1 of 2
Boston, Lincolnshire
ESAA website
Sunday 21   English Schools Combined Events and Race Walking Championships
Day 2 of 2
Boston, Lincolnshire
ESAA website
       
Saturday 27      
Sunday 28 10:00 Solent Half Marathon Gang Warily Recreation Centre, Blackfield  PROVISIONAL DATE
Organised by Hardley Runners
Sunday 28 12:00 Butser Hill Challenge
approx. 4 miles; Grade B Short Course)
Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
also School Races (approx. mile and 1 mile) at 10:00 and 10:15 and Junior Race (approx. 1 miles) at 11:15
event website

October 2014

Saturday 4      
Sunday 5 10:30 Clarendon Way Marathon
also Clarendon Way Relay x4 Marathon
Salisbury to Winchester
Start: Wyvern College, Salisbury; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 5 11:00 Destination Basingstoke Phillips Half-Marathon War Memorial Park, Basingstoke
Organised by Destination Basingstoke
event website
Sunday 5 12:15 Clarendon Way Half Marathon Broughton to Winchester
Start: Broughton Village Hall; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
       
Saturday 11      
Sunday 12 11:00 Isle of Wight Marathon
58th year
Isle of Wight Community Club, 195 Park Road, Cowes, Isle of Wight, PO31 7NP
Organised by Ryde Harriers
       
Saturday 18 11:00 South of England AA Cross-Country Relay Championships Linford Christie Stadium, Wormwood Scrubs, London W12 0DF
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 19 10:00 Minstead Stinger Ocknell Caravan Park and Camp Site (SO43 7HH)
Organised by Totton Running Club
       
Saturday 25      
Sunday 26 10:30 Great South Run Southsea, Portsmouth
Race website

November 2014

Saturday 1      
Sunday 2      
       
Saturday 8      
Sunday 9      
       
Saturday 15      
Sunday 16 10:00 Gosport Half Marathon Bay House School, Gomer Lane, Gosport, PO12 2QP
Organised by Gosport Road Runners
event website
       
Saturday 22      
Sunday 23      
       
Saturday 29      
Sunday 30      

December 2014

Saturday 6      
Sunday 7      
       
Saturday 13 11:00 South of England AA Masters and Inter-Counties Championships tba
Organised by South of England Athletic Association
Sunday 14      
       
Saturday 20      
Sunday 21      
       
Saturday 27      
Sunday 28